Share on facebook
Share on twitter

4 June, 2021

Season finale awaits GB athletes in Spain with Copa del Rey set to feature plenty of British interest

It’s the final weekend of club action for the GB athletes playing in Spain as the Copa del Rey looks set to provide a thrilling finale to the 2020/21 season.

Fourteen GB internationals are set to be in action with the top-eight clubs after the first half of the Division de Honor season going head-to-head in the annual cup competition.

It’s a competition that Terry Bywater has fond memories of having won nine Copa del Rey titles during his career to date and this weekend he will be hoping he and Gregg Warburton can help CD Ilunion claim the trophy the Madrid-based club have won every year since 2011.

CD Ilunion come up against Warburton’s former club Mideba Extremadura in Saturday’s quarter-finals when George Bates, Billy Bridge and Phil Pratt will be hoping to get the better of their two compatriots.

The winner of the Ilunion-Mideba game will face another head-to-head battle between GB athletes in the semi-finals as BSR Amiab Albacete take on Iberconsa Amfiv in what will be a home tournament for Albacete with the games being played in Albacete and the nearby town of La Roda.

In the other side of the draw, James MacSorley’s BSR ACE Gran Canaria take on Division de Honor champions Bidaideak Bilbao BSR in the quarter-finals, with Abdi Jama’s Amivel playing their opening game against Fundacion Aliados.

The semi-finals will be played on Saturday afternoon before the Final at 10am (UK Time) on Sunday.

Below is the game schedule and how you can watch (all listed as UK Times):

Saturday 5 June

CD Ilunion v Mideba Extremadura  

(08:30 – Quarter-Finals)  
Terry Bywater (Ilunion) Gregg Warburton (Ilunion)  

George Bates (Mideba) Billy Bridge (Mideba)
Phil Pratt (Mideba)  
BSR Amiab Albacete v Iberconsa Amfiv

(08:30 – Quarter-Finals)  
Harry Brown (Albacete) Gaz Choudhry (Albacete)
Ben Fox (Albacete) Lee Manning (Albacete)
Kyle Marsh (Albacete)

Lewis Edwards (Amifv) Sam Mack (Amfiv)
Amivel v Fundacion Aliados

(10:30 – Quarter-Finals)  
Abdi Jama
Bidaideak Bilbao BSR v BSR ACE Gran Canaria

(10:30 – Quarter-Finals)  
James MacSorley

16:00 – Semi-Final 1 – CD Ilunion or Mideba Extremadura v BSR Amiab Albacete or Iberconsa Amfiv

18:00 – Semi-Final 2 – Amivel or Fundacion Aliados v Bidaideak Bilbao BSR v BSR ACE Gran Canaria

Sunday 6 June

07:45 – 3rd/4th Play-Off

10:00 – Final

Watch all the games live via: https://tupuedestv.com/

Share on facebook
Share on twitter
Website Advert - Schools and Colleges - Inclusive Zone Basketball